fbpx
Powrót

Czy inwestować w nieruchomości? Wady i zalety tego rozwiązania

Inwestycja w mieszkania na wynajem wydaje się prostym sposobem na zapewnienie sobie dochodu pasywnego. Jak każde rozwiązanie ma jednak swoje wady i zalety. Zobacz, czy taka forma lokowania kapitału jest korzystna dla każdego i kto może wyjść na niej najlepiej.

Inwestowanie w nieruchomości – wady i zalety

Chcesz inwestować w nieruchomości, ale nie wiesz, od czego zacząć? Najlepiej od poznania głównych zalet i wad tego rozwiązania. Inwestowanie w formie zakupu nieruchomości stało się ostatnio w Polsce bardzo popularne. Nie oznacza to jednak, że nie jest obarczone ryzykiem.

Wady inwestowania w nieruchomości

Największą wadą rozpoczynania inwestowania w nieruchomości jest konieczność posiadania wysokiego kapitału. Problem ten można rozwiązać, zaciągając kredyt hipoteczny, ale to z kolei wiąże się z koniecznością jego długoletniego spłacania. Ta wada może zniechęcać również w przypadku zakupu mieszkania za gotówkę – długi czas zwrotu inwestycji może trwać nawet 20 lat.

Kolejnym minusem tego rodzaju inwestycji jest niska płynność finansowa. Gdy zechcesz sprzedać nieruchomość, będziesz musiał liczyć się z koniecznością długiego poszukiwania odpowiedniego nabywcy. Szczególnie jeśli zależy Ci na uzyskaniu konkretnej kwoty ze sprzedaży.

Dużą wadą podczas tego rodzaju lokowania kapitału jest także konieczność orientowania się w rynku nieruchomości oraz posiadania wiedzy dotyczącej przepisów i koniecznych do spełnienia formalności. Ten problem możesz jednak łatwo rozwiązać, podejmując współpracę z dobrym biurem nieruchomości, które zajmie się wszystkim za Ciebie. Czy warto? Zobacz sam, co możesz zyskać.

Zalety inwestowania w nieruchomości

Zalet inwestowania w nieruchomości jest znacznie więcej niż wad. Przede wszystkim jest to stosunkowo bezpieczny sposób na lokowanie kapitału. Nieruchomość to przedmiot fizyczny, który rzeczywiście istnieje i sam w sobie staje się Twoim kapitałem. Nie musisz obawiać się, że jego wartość gwałtownie i bardzo drastycznie spadnie, co jest możliwe na przykład w przypadku inwestycji giełdowych. Co więcej, od kilkudziesięciu lat ceny nieruchomości stale rosną, co pozwala przewidywać niskie ryzyko jakiegokolwiek spadku, nie mówiąc już o obniżeniu wartości do zera i całkowitej stracie zainwestowanego kapitału. Tak jak w przypadku każdej inwestycji trzeba jednak zachować ostrożność, gdyż w krótkim okresie mogą wystąpić wahania koniunktury. Przed ostateczną decyzją najlepiej będzie skonsultować się z zaufanym agentem nieruchomości.

Inwestycja w nieruchomość zapewnia Ci dochód pasywny, a przy obecnym popycie szybkie znalezienie lokatorów nie jest trudne. Możesz więc liczyć na pewny i stały comiesięczny zysk, gwarantując sobie duży poziom bezpieczeństwa i stabilności. W przyszłości taka nieruchomość może zagwarantować Twoim dzieciom dobry start w dorosłe życie. W przypadku ewentualnej sprzedaży potencjalny zysk będzie stosunkowo duży, co daje mu znaczną przewagę nad tym, który możesz uzyskać na przykład z długoterminowych lokat.

Zakup nieruchomości na wynajem jest korzystny również ze względu na niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych od pożyczek. Nieruchomość staje się jednocześnie zabezpieczeniem kredytu, które daje Ci możliwość zaciągania kolejnych na preferencyjnych warunkach. W ten sposób możesz inwestować jeszcze więcej.

Chcesz zainwestować w nieruchomość? Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Inwestowanie w nieruchomości ma znacznie więcej zalet niż wad. Jeżeli dysponujesz odpowiednią ilością gotówki, taki sposób na lokowania kapitału jest bezpieczny i pewny. Warto jednak przemyśleć kilka kwestii, które będą miały wpływ na rentowność inwestycji.

Zadbaj o dokładny reasearch i analizę lokalu, który chcesz nabyć. Istotna jest przede wszystkim jego lokalizacja, komunikacja z innymi częściami miasta, stan techniczny czy popyt na tego typu mieszkania w okolicy. Nieruchomość nieruchomości nie równa – niektóre z nich są znacznie bardziej opłacalne od innych. Weź więc pod uwagę różne czynniki, które mogą mieć wpływ na znalezienie wynajmujących i szybszy zwrot z inwestycji.

Ponieważ zakup nieruchomości wiąże się z dużymi sumami, zadbaj o swoje bezpieczeństwo najlepiej, jak tylko możesz i skorzystaj z pomocy profesjonalnego biura nieruchomości. W Vilea Property Boutique oferujemy pomoc ekspertów ds. inwestycji, którzy specjalnie dla Ciebie doradzą w wyborze mieszkania oraz przygotują strategię inwestycyjną i kalkulację rentowności. Oszacują również koszty, które będziesz musiał ponieść, kupując konkretny lokal. Zyskasz dzięki temu odpowiedź na pytanie, czy warto inwestować w nieruchomość.

Chcemy aby korzystanie z naszej strony internetowej było dla Ciebie komfortowe. Aby to zrobić staramy się dopasowywać treści oraz reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Staje się to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych. Przez dalsze aktywne korzystanie ze naszej strony, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgodę. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
Rozumiem