fbpx
Powrót

Dlaczego warto zamieszkać w Wawrze?

Wawer to jedna z ciekawszych i największa pod względem powierzchni dzielnic Warszawy. Dlaczego apartamenty w Wawrze cieszą się taką popularnością? Warszawska dzielnica jest położona na prawym brzegu Wisły i słynie z sąsiedztwa licznych terenów zielonych, w tym Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Na terenie Wawra znajdują się między innymi Anin, Falenica, Miedzeszyn, Radość i Międzylesie. Anin to prestiżowa część Warszawy, która charakteryzuje się piękną zabudową. Na rynku nieruchomości w Wawrze dominują domy i mieszkania o wysokim standardzie dla osób, które cenią komfort i spokój. Z pewnością docenisz podmiejski charakter dzielnicy. Dowiedz się, dlaczego warto zamieszkać w Wawrze.

Unikalna historia

Historia Wawra sięga XIII wieku – pierwsza udokumentowana wzmianka dotyczyła karczmy wawerskiej, od której pochodzi nazwa dzielnicy. Karczmy, jak pisał antropolog Józef Burszta w fascynującej książce Wieś i karczma, były wówczas centrum życia społecznego. Karczma służyła jednocześnie za miejsce zabaw, sąd i rynek, gdzie można było dokonać transakcji handlowych. Obecnie karczma jest hotelem znanym pod nazwą Zajazd Napoleoński i znajduje się w rejestrze zabytków Warszawy. Oryginalny budynek karczmy spłonął podczas powstania listopadowego – to właśnie w Wawrze miały miejsce dwie bitwy na początku 1831 roku. Dopiero w 1951 roku Wawer został przyłączony do Warszawy.

luksusowe domy warszawa

Luksusowy dom na sprzedaż w Aninie

Drogi i komunikacja

Oglądając domy i apartamenty, z pewnością zwracasz uwagę na lokalizację. Wawer to dzielnica świetnie skomunikowana z centrum Warszawy. Szybka Kolej Miejska umożliwia sprawny dojazd od dwudziestu minut do pół godziny. SKM-ki kursują co 15 minut, dlatego nie musisz się obawiać, że się spóźnisz. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie lubią tracić czasu w korkach lub nie posiadają prawa jazdy. Na tej trasie kursują również pociągi Kolei Mazowieckich.

Zadbano również o komunikację miejską – do centrum kursują autobusy dzienne oraz specjalne linie nocne, które jeżdżą do Dworca Centralnego. To szczególnie ważna informacja dla osób, które nie chcą rezygnować z życia towarzyskiego.

Jeśli jesteś kierowcą, również skorzystasz z udogodnień komunikacyjnych. W pobliżu znajduje się bowiem most Siekierkowski i trasa szybkiego ruchu wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego. Niedługo pojawi się również południowa obwodnica oraz kolejna przeprawa przez Wisłę, które usprawnią komunikację.

Warszawa to miasto, w którym trzeba się liczyć z wydłużonym czasem dojazdu do pracy, ale mieszkanie w Wawrze jest pod tym względem dobrą inwestycją.

Mazowiecki Park Krajobrazowy

Ogromną zaletą Wawra jest bezpośredni dostęp do cudownych terenów lesistych Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.  Jest to z pewnością najcenniejszy przyrodniczo obszar po prawej stronie Wisły. Nie wszyscy wiedzą, że na terenie parku można spotkać na przykład łosie, które są największymi ssakami zamieszkującymi ten teren. Mazowiecki Park Krajobrazowy jest domem również dla jeleni, saren, dzików, licznego ptactwa i wielu innych zwierząt.

Mieszkańcy Wawra doceniają urodę parku ale też jego rekreacyjno-wypoczynkowy charakter. Można tu znaleźć ścieżki dydaktyczne, liczne trasy biegowe i rowerowe ale przede wszystkim spokój, zieleń i ciszę. Wszystko to w granicach administracyjnych Warszawy.

Dzięki zalesionym obszarom wiele domów, willi i rezydencji położonych jest w otoczeniu pięknego strarodrzewia. Niewiele tak urokliwych terenów umożliwiających budowę domu czy kameralnych apartamentowców możemy znaleźć w Warszawie.

Rekreacja nad Wisłą

Nieruchomości w Wawrze to także bliskie sąsiedztwo Wisły. Prawy brzeg rzeki słynie z naturalnego charakteru, który umożliwia mieszkańcom Warszawy relaks w centrum miasta. Dla osób aktywnych sportowo najważniejsza będzie ścieżka biegowo-rekreacyjna położona wzdłuż brzegu rzeki. Stacja rowerów miejskich znajduje się między innymi przy plaży Poniatówka. Choć nie polecamy kąpieli w Wiśle, to warto skorzystać z możliwości leżakowania na piasku.

Jeśli lubisz wycieczki rowerowe, wybierz się na przejażdżkę kładką pod mostem Łazienkowskim lub Kładką Żerańską. Z kolei dla dzieci na prawym brzegu Wisły znajduje się kilka ciekawych placów zabaw, na przykład przy moście Poniatowskiego Twoje dziecko skorzysta z placu o tematyce rzecznej. Decydując się na mieszkanie na Wawrze, zawsze możesz wybrać się na drugi brzeg Wisły i skorzystać z oferty gastronomicznej na bulwarach.

luksusowe domy warszawa

Dom w Aninie z piękną oranżerią na sprzedaż

Czy warto mieszkać w Wawrze?

Wawer słynie z pięknych nieruchomości takich jak wille i rezydencje, które tworzą unikalny klimat. Świdermajer to unikalna architektura, którą spotkasz niemal w każdej części dzielnicy. Drewniane budynki z gankiem są ozdobione ażurowymi dekoracjami, a dachy mają charakterystyczne, spiczaste wykończenia. Dominuje niska, często willowa zabudowa, która w połączeniu z liczną zielenią tworzy przyjazną przestrzeń do życia.

Czy wiesz, że aż 75% mieszkańców Wawra czuje się bezpiecznie w swojej dzielnicy? Kilka lat temu powstał raport opracowany przez Wydział Badań i Analiz Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, którego wyniki rzeczywiście zachęcają do tego, by kupić apartament lub mieszkanie w Wawrze. Ponad 40% mieszkańców szczególnie ceni sobie dużą ilość terenów zielonych. Z pewnością Cię to nie dziwi, prawda?

Luksusowe mieszkania w Wawrze

Podsumujmy, dlaczego warto zamieszkać w Wawrze:

  • dzielnica jest dobrze skomunikowana z centrum stolicy,
  • obecność licznych terenów zielonych, w tym Mazowieckiego Parku Krajobrazowego,
  • bliskie sąsiedztwo Wisły,
  • piękna, historyczna  architektura oraz nowoczesne, luksusowe nieruchomości,
  • decydując się na zakup mieszkania w Wawrze, wybierasz bezpieczną do życia dzielnicę,
  • Wawer jest dzielnicą z podmiejskim klimatem,
  • dostęp do rozbudowanej infrastruktury: szkoły, przedszkola, sklepy, centra handlowe, specjalistyczne przychodnie, Centrum Zdrowia Dziecka, restauracje.
Chcemy aby korzystanie z naszej strony internetowej było dla Ciebie komfortowe. Aby to zrobić staramy się dopasowywać treści oraz reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Staje się to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych. Przez dalsze aktywne korzystanie ze naszej strony, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgodę. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
Rozumiem