fbpx
Powrót

Jak wycenić dom lub mieszkanie na sprzedaż

Sprzedając nieruchomość każdy musi zmierzyć się z tym samym trudnym dylematem – jak wycenić dom lub mieszkanie na sprzedaż, aby szybko doprowadzić do transakcji przy maksymalnej możliwej do osiągnięcia cenie.

Ostrożnie z wyceną

Właściwa wycena staje się szczególnie istotna gdy przymierzamy się do zakupu kolejnego domu, a środki na jego zakup chcemy pozyskać sprzedając ten który obecnie posiadamy. Jeżeli ustalimy cenę na zbyt wysokim poziomie może się okazać, że sprzedaż się opóźni a tym samym zabraknie pieniędzy na wpłatę na wymarzone nowe lokum. Zbyt niska wycena spowodować może szybką sprzedaż ale pozostaniemy ze świadomością, że mogliśmy pozyskać więcej środków, choćby na adaptację nowego miejsca zamieszkania.

Błędem często popełnianym przez osoby nie mające doświadczenia na rynku nieruchomości lub początkujących inwestorów, jest określanie ceny mieszkania głównie na podstawie jego wyglądu, wnętrza czy atrakcyjności wyposażenia. Dla osób kupujących tymczasem, to co liczy się najbardziej, to jest przede wszystkim lokalizacja mieszkania a także jego rozkład i funkcjonalność lub ewentualnie potencjał na zmiany zwiększające jego atrakcyjność. W przypadku domu liczy się również atrakcyjność działki, infrastruktura oraz jakość konstrukcji budynku. Właścicielom nieruchomości, trudno też będzie spojrzeć obiektywnie na ich własność co może skutkować zawyżaniem ceny.

Kupujący wydając niemałe kwoty, liczą na wzrost wartości nieruchomości w czasie, a tu najbardziej liczy się lokalizacja i perspektywy zmian w otoczeniu nieruchomości. Przy zakupie nieruchomości inwestycyjnej, kupujący posługują się analizą due dilligence, oceniającą stan prawny i faktyczny nieruchomości – jej wynik zestawiają z kosztami.

Prosta metoda wyceny mieszkania lub domu

Jeśli chcemy na szybko zorientować się na jakim poziomie wyceniane są podobne nieruchomości a nie mamy dostępu do cen transakcyjnych, najlepiej skorzystać z ogłoszeń publikowanych w serwisach ogłoszeniowych. Na tej podstawie można oszacować medianę cen ofertowych. Nawet w tej metodzie dobrze jest jednak uwzględnić wagi, każde mieszkanie czy dom jest przecież inne. Cena transakcyjna może się oczywiście mniej lub więcej różnić od ofertowej. Medianę należy więc odpowiednio skorygować i tu przydaje się doświadczenie na rynku lub pomoc agencji nieruchomości.

Analiza ogłoszeń może dawać mylący obraz i trzeba ją traktować poglądowo. Nawet mieszkania zlokalizowane na tej samej ulicy, mogą mieć diametralnie inne ceny metra kwadratowego. Dzieje się tak dlatego, że na cenę wpływa wiele różnych czynników jak widok z okna, usytuowanie względem stron świata, powierzchnia okien, balkonów, położenie na piętrze, stosunek metrażu do liczby pomieszczeń, jakość wykończenia i wiele innych.

Wyceniając nieruchomość na własną rękę, łatwo można przeszacować cenę, a to skutkuje małym zainteresowaniem ofertą. Odpowiednia cena domu lub mieszkania jest bardzo istotna właśnie na początku sprzedaży, kiedy oferta jest świeża i wzbudza zrozumiałą ciekawość kupujących. Jeśli na tym etapie zawyżymy cenę, może to znacznie wydłużyć czas sprzedaży.

Najlepiej ze specjalistą

Jeśli chcemy mieć pewność, że wycena jest prawidłowa, najlepiej skorzystać z usług doświadczonego pośrednika, który najlepiej zna rynek lub rzeczoznawcy. Jeśli trafimy na profesjonalnego agenta, możemy liczyć również na doradztwo, opracowanie strategii marketingowej, przygotowanie mieszkania do sprzedaży (tzw. home staging) i pomoc w przeprowadzeniu transakcji.

 

Sprawdź ofertę usług Vilea Property Boutique: Oferta usług agencji nieruchomości premium Vilea Property Boutique

 

Vilea Property Boutique to nie tylko agencja nieruchomości, jesteśmy również aktywnym inwestorem, zajmujemy się też inwestycjami mieszkaniowymi naszych klientów. W przypadku inwestycji, nie możemy pozwolić sobie na błędy w szacunkach ceny zakupu czy sprzedaży. Od właściwej wyceny zależy bowiem powodzenie inwestycji i zadowolenie naszych klientów, a to jest dla nas bezcenne.

Pomożemy Ci określić właściwą cenę mieszkania lub domu.

Skontaktuj się z nami wypełniając formularz kontaktowy na stronie „Kontakt” – niezwłocznie odezwiemy się do Ciebie.

 

Poznaj ofertę nieruchomości agencji Vilea Property Boutique : Oferta nieruchomości agencji premium – Vilea Property Boutique

Chcemy aby korzystanie z naszej strony internetowej było dla Ciebie komfortowe. Aby to zrobić staramy się dopasowywać treści oraz reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Staje się to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych. Przez dalsze aktywne korzystanie ze naszej strony, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgodę. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
Rozumiem