Powrót

Warszawska Praga – dlaczego warto tam zamieszkać?

Warszawska Praga to znana dzielnica, o ciekawej historii i niezwykłym klimacie. Decydując się na zakup nieruchomości na warszawskiej Pradze, macie okazję zamieszkać w interesującej dzielnicy o zabytkowym charakterze. Praga prawie każdego roku zajmuje wysokie miejsca w rankingach na najciekawszą dzielnicę Europy. W 2019 została wyróżniona przez amerykański magazyn “Independent”, natomiast  w 2017 portal podróżniczy Travel Supermarket zamieścił ją na czwartym miejscu, wśród najciekawszych dzielnic europejskich. Agencja nieruchomości premium Vilea Property Botique w Warszawie oferuje luksusowe apartamenty na Pradze – dlaczego właśnie tam? Zachęcamy do lektury naszego artykułu, z którego dowiecie się, dlaczego warto zamieszkać w tej części miasta!

Lokalizacja Pragi

Gdzie dokładnie zlokalizowana jest Praga? Składają się na nią dwie dzielnice – Praga-Północ (Nowa i Stara Praga, Szmulowizna, Pelcowizna) oraz Praga-Południe (Kamionek, Grochów, Gocław, Gocławek, Olszynka Grochowska i Saska Kępa). Często ma miejsce sytuacja, że warszawiacy cały prawy brzeg stolicy nazywają Pragą. Natomiast mieszkańcy Pragi, zazwyczaj mówią “Jadę do Warszawy”, by zaznaczyć odrębność dzielnicy. 

Trochę historii warszawskiej Pragi

W roku 1648 Władysław IV Waza nadał Pradze prawa miejskie. Wiek XVII-XIX to czas, kiedy dzielnica wielokrotnie ulega zniszczeniom, podczas wydarzeń, takich jak Potop szwedzki czy szturm w 1794 roku. W XIX wieku w Pradze rozwija się handel, co skutkuje powstaniem kilku targowisk – niektóre z nich działają po dziś dzień, w tym Bazar Różyckiego. Po II wojnie światowej Praga jest najlepiej zachowaną dzielnicą Warszawy. Z tego powodu, na początku 1945 do Pragi przeniosły się wszystkie ważniejsze urzędy.

Okolice Pragi – co warto zobaczyć?

To dzielnica, w której nie brakuje zabytkowych punktów oraz innych atrakcji. Poniżej przedstawiamy interesujące miejsca, znajdujące się na warszawskiej Pradze.

Muzeum Warszawskiej Pragi

Muzeum zlokalizowane jest w najstarszym budynku mieszkalnym w tej dzielnicy. Można zapoznać się tu z historią prawobrzeżnej części Warszawy, posłuchać wypowiedzi najstarszych mieszkańców Pragi, obejrzeć makietę XVIII-wiecznej Pragi oraz polichromie dawnego żydowskiego domu modlitwy. 

Kościoły

Pierwsze kościoły powstawały tutaj już w czasach średniowiecza. Kościół Matki Bożej Loretańskiej pochodzi z XVII wieku i powstał dzięki wsparciu króla Władysława IV. Warto odwiedzić również cerkwię prawosławną św. Magdaleny – to pięciokopułowa konstrukcja, wzorowana na świątyniach Kijowa. 

Warszawski Ogród Zoologiczny

W tym miejscu znajdziecie ponad 550 gatunków zwierząt. Znajduje się tu herpetarium, które mieści kilkaset gadów, a także hala wolnych lotów, będąca imitacją dżungli. Z kolei “Baśniowe zoo” to świetna propozycja dla dzieci – pod nadzorem pracownika ogrodu najmłodsi mogą nakarmić zwierzęta.

Zabytkowa architektura i murale

Ulica Ząbkowska to jedna z ważniejszych ulic starej Pragi, nazywana jest praską starówką. Najstarsze domy na warszawskiej pradze datowane są na lata 60. XIX wieku. Latem w weekendy ma miejsce tutaj wiele wydarzeń kulturalnych. Na kamienicach znaleźć można murale, stworzone przez światowej sławy artystów.

Saska Kępa

To jeden z bardziej eleganckich obszarów na warszawskiej Pradze. Zamieszkuje ją sporo znanych osobistości, a ambasady wielu krajów mają tutaj swoje siedziby. W porze wiosennej odbywa się w tym miejscu Święto Saskiej Kępy oraz inne wydarzenia kulturalne. Na Saskiej Kępie znajduje się także Park Skaryszewski.

Poczuj klimat warszawskiej Pragi

Szukając mieszkania, musimy wziąć pod uwagę wiele kwestii, a jedną z nich jest wybór odpowiedniej lokalizacji. Praga to dzielnica, którą wyróżnia wyjątkowa atmosfera oraz historyczne ciekawostki. Jednocześnie jest miejscem, które cały czas się rozwija pod względem architektonicznym czy kulturalnym. Jeżeli interesują Cię luksusowe mieszkania w Warszawie, to warto skorzystać z usług profesjonalnej agencji nieruchomości, jaką jest Vilea Property Botique. Agencja zajmuje się pośrednictwem w sprzedaży apartamentów na warszawskiej Pradze. Wybór miejsca zamieszkania powinien być dobrze przemyślany. Z pewnością warto wybrać miejsce w miłym otoczeniu, w którym będziemy dobrze się czuć.