21 lutego 2021

Warszawski Żoliborz – dlaczego warto tam zamieszkać?

21 lutego 2021

Powrót

Ostatnie wpisy

dom komorów na sprzedaż
STARY MOKOTÓW VILEA
Żoliborz domy
Facebook Linkedin Instagram Youtube

Żoliborz to znana oraz zabytkowa dzielnica Warszawy. Warto zainwestować w nieruchomości na warszawskim Żoliborzu, ponieważ znajduje się tutaj wiele terenów zielonych oraz atrakcji dla dzieci, a także punktów gastronomicznych i usługowych. Zapraszamy do lektury artykułu – dowiedz się, dlaczego jeszcze opłaca się wybrać apartamenty na warszawskim Żoliborzu! 

Warszawski Żoliborz – lokalizacja

Co ciekawe, Żoliborz jest jedną z najmniejszych dzielnic w Warszawie. Położony jest w północno-zachodniej części, na lewym brzegu Wisły. Od północy Żoliborz graniczy z dzielnicą Bielany, po zachodniej stronie z Bemowem, a od południa z Wolą i Śródmieściem. Po stronie wschodniej dzielnica sąsiaduje z brzegiem Wisły. 

Mimo, że Żoliborz znajduje się blisko centrum, jest to okolica spokojna oraz przyjemna. Dużą zaletą dzielnicy jest siatka komunikacyjna – dostęp do metra oraz przystanków autobusowych i tramwajowych, a także szybki dojazd do centrum samochodem. To wyjątkowe miejsce, w którym spotkać możemy ludzi ze świata sztuki, biznesu i sportu. Decydując się na zakup domu na Żoliborzu, będziesz zachwycony pięknem okolicy, przyjazną atmosferą oraz komfortem mieszkania tutaj. 

Trochę historii 

Nazwa Żoliborz wywodzi się od francuskiego “Joli Bord”, co oznacza “Piękny Brzeg”. W XVII wieku nazwano tak założoną nad Wisłą posiadłość konwiktu księży pijarów. Na obecnym terenie Żoliborza w dużej części znajdował się obszar wsi Polików. Po roku 1831 zajęto go pod budowę Cytadeli. Na lata 20. XX wieku przypada czas rozwoju współczesnego Żoliborza. Odzyskanie niepodległości pozwoliło, by niezabudowane tereny wokół Cytadeli stały się obszarami miejskimi. Dzielnicę zaprojektowano na podstawie koncepcji Tony’ego Garniera, która bierze pod uwagę osiowe założenia urbanistyczne oraz monumentalne obiekty, znajdujące się przy głównych ulicach. 

W latach 30. XX wieku na tych terenach powstały Kolonie Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W okresie międzywojennym utworzono tu kompleks ponad 60 baraków dla bezdomnych i bezrobotnych. Istotną datą jest 7 lipca 1946 roku – wówczas wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej siedziby Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej – był to pierwszy nowy budynek w stolicy Polski po zakończeniu wojny. 

Dlaczego warto zamieszkać na Żoliborzu?

Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w mieszkanie na Żoliborzu? Poznaj argumenty, przemawiające za tym, żeby zamieszkać właśnie tutaj.

Zielone tereny

W okolicy Żoliborza znajdziemy wiele zielonych terenów. Najpopularniejsze z nich to Park Cytadela, Kępa Potocka czy Park Żeromskiego. To miejsca, w których odprężymy się i wspaniale spędzimy czas.

żoliborz

Liczne atrakcje dla dzieci

Dostępnych jest tutaj wiele nowoczesnych oraz bezpiecznych placów zabaw. Bardzo popularny jest plac zabaw w Parku Żeromskiego. Wyposażony został w mini ściankę wspinaczkową, zjeżdżalnie, huśtawki oraz piaskownice. Podczas zabaw dzieci, rodzice mogą napić się kawy w jednej z kafeterii.

Architektura

Żoliborz to miejsce o wyjątkowych walorach pod względem urbanistycznym oraz architektonicznym. W dużej części dzielnica została zaprojektowana przed drugą wojną światową. Znajdziemy tu osiedla willowe, czy kolonie zabudowy wielorodzinnej Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w stylu modernistycznym. 

Punkty gastronomiczne

Znajduje się tu wiele klimatycznych kawiarni oraz knajpek z pysznym jedzeniem, także z kuchni wegetariańskiej i wegańskiej. Warto wspomnieć również o Targu Śniadaniowym, w którym można nabyć produkty od lokalnych dostawców i w miły sposób spędzić czas. Targ znajduje się w Parku Cytadela.

Prochownia Żoliborz

Latem zbierają się tu ludzie z całej Warszawy. W Prochowni napijecie się piwa, kawy, zjecie też pyszne ciasto. Powstają tu inicjatywy, takie jak teatr na leżakach, kino plenerowe, różnego rodzaju warsztaty czy spotkania z podróżnikami oraz wiele innych. Każdy, kto tu był, może potwierdzić niezwykły klimat tego miejsca. Prochownia zlokalizowana jest w Parku Żeromskiego.

Żoliborz to idealne miejsce do zamieszkania!

Jeżeli interesują Cię luksusowe mieszkania w Warszawie, warto postawić na Żoliborz! Lokalizacja blisko centrum, dużo zieleni oraz atrakcji to argumenty, przemawiające za tym, by tu zamieszkać. Agencja nieruchomości premium w Warszawie Vilea Property Boutique oferuje luksusowe nieruchomości na Żoliborzu – zamieszkaj tam i ciesz się niezwykłą atmosferą oraz wygodą, jakie proponuje okolica!

Proponowane oferty

Formularz kontaktowy

MASZ DO NAS PYTANIA? WYPEŁNIJ PONIŻSZY FORMULARZ, A MY POSTARAMY SIĘ Z TOBĄ SKONTAKTOWAĆ NAJSZYBCIEJ JAK POTRAFIMY.