fbpx
Powrót

Gdzie kupić nieruchomość: Costa Blanca czy Costa del Sol?

Decyzja o zakupie nieruchomości w Hiszpanii wiąże się z koniecznością wyboru lokalizacji naszej wymarzonej willi czy mieszkania. Zastanawiasz się, co wybrać: Costa Blanca czy Costa del Sol? W tym artykule poznasz główne różnice pomiędzy dwoma najbardziej popularnymi wybrzeżami Hiszpanii, dzięki czemu łatwiej podejmiesz decyzję o zakupie nieruchomości w konkretnym miejscu.

Dlaczego decydować się na zakup nieruchomości w Hiszpanii?

Niezależnie od tego, czy szukasz dogodnej lokalizacji na wakacyjny wypoczynek czy nawet poszukujesz miejsca do zamieszkania na stałe – Hiszpania to dobry wybór z wielu względów. Bliskość równika zapewnia naprawdę fenomenalną pogodę przez większą część roku. Lokalne przewodniki chwalą Hiszpanię za nawet 320 słonecznych dni w roku!

Kolejną niewątpliwą zaletą jest klimat – śródziemnomorski i ciepły. Lata są gorące i suche, z temperaturami rzadko schodzącymi poniżej 30 stopni Celsjusza. Z kolei zima trwa tutaj około 3 miesięcy i jest naprawdę łagodna. Dlatego także koszt ogrzewania w Hiszpanii jest znacznie niższy niż np. w Polsce, czasem bliski zeru – konieczność ogrzewania domostw w okresie zimowym praktycznie nie zachodzi lub jest znikoma.

Hiszpania kojarzy nam się także z ciepłą wodą oraz piaszczystymi plażami. To jeden z najczęściej obieranych kierunków urlopowych w sezonie wakacyjnym, również przez obywateli Polski. Czyste, zadbane plaże, woda zdecydowanie cieplejsza niż nasz Bałtyk. Czego chcieć więcej?

Czym wyróżnia się Costa Blanca?

Jak sama nazwa wskazuje, Costa Blanca znana jest z ładnych plaż, które ciągną się kilometrami wzdłuż wybrzeża. To miejsce chętnie wybierane przez turystów na wakacyjny wypoczynek, ze względu na krótszy lot i większą dostępność tańszych hoteli niż Costa del Sol.

Klimat i warunki pogodowe

Lata na Costa Blanca są gorące i charakteryzują się większą wilgotnością niż na Costa del Sol.

Tutaj, podobnie jak na Costa del Sol możesz cieszyć się słoneczną pogodą jednak trzeba się liczyć z tym, że sezon turystyczny trwa krócej a średnia temperatura jest nieco niższa.

Costa Blanca oferuje cieplejszą wodę niż np. Costa del Sol, a to za sprawą Morza Mniejszego (Mar Menor). To miejsce idealne dla amatorów sportów wodnych z silnie zasoloną wodą i płytkim dnem.

Architektura i ukształtowanie terenu

Czym jeszcze Costa Blanca może zachęcić potencjalnego inwestora do zakupu nieruchomości w tej części Hiszpanii? To miejsce, które jednocześnie zachwyca klasyczną architekturą i wiejskim klimatem, ale także oferuje nowoczesne i tętniące życiem miejsca w sam raz dla amatorów miejskiego stylu życia.

Costa Blanca charakteryzuje się płaskim ukształtowaniem terenu w porównaniu do Costa del Sol. Nie ma tutaj tak charakterystycznych dla Costa del Sol gór niemalże graniczących z morzem.

Rynek nieruchomości Costa Blanca

W Costa Blanca ceny nieruchomości są bardziej przystępne od Costa del Sol, uznawane za bardziej prestiżowe. Przykładowo, mieszkanie o powierzchni 80m2 (3-pokojowe) możesz nabyć już od 150.000 EUR (Torrevieja; Alicante ok. 200.000 EUR). Niewielkie wille z basenem mogą być w zasięgu Twojego portfela od ok. 250.000 EUR.

Czym zachwyci Cię Costa del Sol?

Costa del Sol, nazywany również Costa del Golf, to miejsce kojarzące się z większym prestiżem i większym luksusem. Znajdziesz tutaj raj dla miłośników golfa (aż 70 pól golfowych położonych nad morzem) i największe zagęszczenie pól w Europie. Pola golfowe to piękne i niezwykle zielone tereny ze stawami i jeziorkami, które dodają ogromnego uroku tej okolicy. Pola golfowe mają też niebagatelny wpływ na rentowność z inwestycji w nieruchomości na Costa del Sol, o czym później.

Wybrzeże Słońca jest dość znanym miejscem dla sportowców gustujących we wbijaniu piłek do dołków – tutaj odbywają się słynne na cały świat turnieje golfa.

Klimat i warunki pogodowe

Costa del Sol oferuje tak jak Costa Blanca gorące lata, jednak ze względu na bliskość oceanu wejąca bryza sprawia, że temperatura jest mniej uciążliwa. W odróżnieniu od Białego Wybrzeża tutaj występuje niższa wilgotność powietrza. Ten specyficzny mikroklimat sprzyja osobom borykającym się z dolegliwościami zdrowotnymi, zwłaszcza jeśli są związane z oddychaniem. Okolice Marbelli mają specyficzny mikroklimat sprzyjający zdrowiu.

Duża ilość słońca oraz wysokie temperatury polecane są osobom, które zmagają się z depresją, dlatego Costa del Sol wydaje się miejscem wprost stworzonym do poprawy samopoczucia i „naładowania baterii”.

Architektura i ukształtowanie terenu

W przeciwieństwie do Białego Wybrzeża, Costa del Sol oferuje nieco ciemniejsze plaże ze względu na pochodzenie wulkaniczne, w większości bardzo szerokie.

Costa del Sol charakteryzuje się zachwycającym, zróżnicowanym ukształtowaniem terenu, z licznymi wzniesieniami i górami (np. La Mancha). Dzięki temu w krótkim czasie możesz przenieść się z gorącego wybrzeża do popularnych i znanych na całym świecie…. kurortów narciarskich np. Sierra Nevada. Zaskoczy Cię jakość warunków narciarskich.

Z lotniska w Maladze w krótkim czasie dotrzesz do różnych zakątków Wybrzeża. Kolejnym plusem Costa del Sol jest także rozbudowana, doskonała komunikacja, która umożliwia sprawne i komfortowe przemieszczanie się pomiędzy regionami i miejscowościami. Z Polski do Costa del Sol dotrzesz nawet w 3 godziny.

Czas wolny, rekreacja

Poza sportami wodnymi Costa del Sol oferuje inne atrakcje i możliwości spędzania czasu wolnego. Rozbudowane trasy rowerowe, nowoczesne siłownie, warunki sprzyjające żeglarstwu oraz sportom ekstremalnym. Czy w końcu wycieczki górskie, wspinaczka czy zjazd na nartach.

Rynek nieruchomości

Costa del Sol słynie z największej ilości obcokrajowców zamieszkujących teren Hiszpanii. W południowej części Hiszpanii znajduje się najbardziej rozwinięty rynek nieruchomości, który jednocześnie oferuje nowoczesną architekturę jak i klasyczną, zbliżoną do klimatu słynnych białych miasteczek.

To rejon bardziej dynamiczny różnorodny, ale również droższy od Costa Blanca. Ceny nieruchomości w porównaniu do Białego Wybrzeża są najczęściej wyższe. Płacisz za dłuższy sezon wpływający na rentowność, większy prestiż, mikroklimat, bliskość niesamowitej architektury oraz obecność gór i morza jednocześnie.

Na Costa del Sol znajdziesz luksusowe wille warte kilkadziesiąt milionów dolarów, kupowane przez najbogatszych ludzi na świecie w lokalizacjach takich jak La Zagaletta i Sierra Blanca. Wokół niezwykle urokliwych miasteczek położonych nad morzem można jednak kupić  nieruchomości w cenach tylko trochę wyższych niż na Costa Blanca.

Charakterystyczną cechą Wybrzeża Słońca jest widok na morze z apartamentów położonych nawet wiele kilometrów dalej, których cena będzie niższa. To dzięki schodzącym do morza górom.

Trzypokojowe mieszkanie kupisz już za mniej więcej 250.000 – 300.000 EUR. Niewielką willę znajdziesz tutaj w cenie od ok. 500.000 EUR. Nie ma co ukrywać – Costa del Sol jest miejscem przeznaczonym dla bardziej zamożnych, jednak i tu można znaleźć nieruchomości w cenach podobnych do tych w Polsce, a nawet tańszych.

Costa Blanca czy Costa del Sol? Co wybrać?

Jeśli planujesz zakup nieruchomości w Hiszpanii, polecamy wybór między Costa Blanca i Costa del Sol. Obie te lokalizacje charakteryzuje łagodny śródziemnomorski klimat z gorącymi latami i łagodnymi zimami. Trzeba się liczyć. z tym, że mikroklimat Costa Blanca oferuje wysoką wilgotność powietrza, w przeciwieństwie do Costa del Sol.

Ukształtowanie terenu obu tych wybrzeży też nieco się różni. Jeśli cenisz sobie piękne widoki z górskimi wzniesieniami w tle, Costa del Sol będzie Twoim faworytem. W krótkim czasie możesz przenieść się z gorącej, piaszczystej plaży do chłodnych i urokliwych gór. Morze jest nieco cieplejsze na Costa Blanca.

Koszt utrzymania w Hiszpanii jest zdecydowanie niższy niż w Polsce, jednak decydując się na zakup nieruchomości w tym kraju, musisz się liczyć z różnicami cen domów i mieszkań. Nieruchomości oferowane przez Costa Blanca są bardziej przystępne cenowo, z kolei Costa del Sol proponuje lepsze widoki oraz bardziej nowoczesne otoczenie w wyższej cenie.

Trzeba się przygotować na to, że proces zakupu nieruchomości w Hiszpanii wygląda inaczej niż w Polsce, jednak w przejściu przez wszystkie formalności pomoże znająca tamtejszy rynek agencja nieruchomości. Vilea Property Boutique oferuje pomoc poczynając od spotkania w naszym biurze w Polsce, podczas którego opowiemy o lokalizacjach i procesie zakupu, aż po obsługę już po samym zakupie.

Chcemy aby korzystanie z naszej strony internetowej było dla Ciebie komfortowe. Aby to zrobić staramy się dopasowywać treści oraz reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Staje się to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych. Przez dalsze aktywne korzystanie ze naszej strony, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgodę. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
Rozumiem