fbpx
Powrót

Na czym polega najem instytucjonalny?

Do niedawna jedną z najbardziej skutecznych metod zabezpieczenia właścicieli mieszkań przed nieuczciwym najemcą był najem okazjonalny. Więcej o najmie okazjonalnym przeczytasz klikając  „Najem okazjonalny – zabezpieczenie przed nieuczciwym najemcą”.

Od niedawna, w znowelizowanej Ustawie o ochronie praw lokatorów pojawiła się instytucja najmu instytucjonalnego, który w swojej istocie zbliżony jest do najmu okazjonalnego. Występują tu jednak pewne różnice. Pod kilkoma względami najem instytucjonalny jest bardziej korzystny dla wynajmującego. Ustawa w art. 19f definiuje najem instytucjonalny w następujący sposób:

„Umową najmu instytucjonalnego lokalu jest umowa najmu lokalu mieszkalnego zawierana przez osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niebędącą osobą

prawną, prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie wynajmowania lokali.”

 

 

Podstawowe zasady najmu instytucjonalnego:

W przypadku najmu instytucjonalnego wyjmującym może być wyłącznie podmiot prowadzący działalność polegającą na wynajmowaniu mieszkań.

Umowa najmu instytucjonalnego musi zostać zawarta na czas oznaczony i w formie pisemnej.

Do umowy załącza się oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, że poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu w terminie wskazanym w żądaniu wynajmującego.

Nie ma potrzeby uzyskania od najemcy wskazania innego lokalu, do którego miałby się wyprowadzić oraz oświadczenia właściciela innej nieruchomości o przyjęciu najemcy. Nie ma również konieczności zgłaszania najmu do Urzędu Skarbowego w terminie 14 dni od jego rozpoczęcia.

W przypadku najmu instytucjonalnego termin na opuszczenie lokalu nie może być krótszy niż 14 dni. Dotyczy to najemcy i osób z nim zamieszkujących.

Występuje ograniczenie wysokości kaucji do trzykrotności miesięcznego czynszu z dnia zawarcia umowy.

Najem instytucjonalny wprowadza kilka korzystnych zmian w porównaniu do najmu okazjonalnego, dotyczą one jednak przede wszystkim tych , którzy wynajmowaniem mieszkań zajmują się w większej skali. W takim przypadku najczęściej odbywa się to w formie działalności gospodarczej wykonywanej przez osoby fizyczne lub prawne.

 

Sprawdź nieruchomości na wynajem w naszej ofercie: oferta nieruchomości na wynajem i na sprzedaż

Chcemy aby korzystanie z naszej strony internetowej było dla Ciebie komfortowe. Aby to zrobić staramy się dopasowywać treści oraz reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Staje się to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych. Przez dalsze aktywne korzystanie ze naszej strony, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgodę. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
Rozumiem