fbpx
Powrót

Najem okazjonalny – zabezpieczenie przed nieuczciwym najemcą

Częstą obawą przed wynajmowaniem mieszkania które już posiadamy lub inwestowaniem w mieszkanie na wynajem jest strach przed problemami z najemcą. Wizja zniszczonego mieszkania lub niemożności wyegzekwowania zapłaty zaległych czynszów, a co najgorsze bezsilność w pozbyciu się uciążliwego lokatora potrafi zniechęcić niejednego zwolennika wolności finansowej.

Od kilku lat istnieje prawna możliwość pozwalająca w znaczącym stopniu zabezpieczyć się przed problemami z najemcą okupującym nasze mieszkanie, ułatwiająca eksmisję w razie wypowiedzenia umowy lub jej wygaśnięcia. Taką możliwość daje umowa najmu okazjonalnego, która upraszcza eksmisję i powoduje, że znacznie szybciej możemy pozbyć się uciążliwego lokatora.

 

Przeczytaj o najmie instytucjonalnym – innej formie zabezpieczenia wynajmującego : ” Na czym polega najem instytucjonalny ? „

 

 

Co daje umowa najmu okazjonalnego

Najważniejszą zaletą najmu okazjonalnego w stosunku do zwykłej umowy najmu jest wyeliminowanie konieczności zapewnienia najemcy lokalu socjalnego oraz zabezpieczenie przed tzw. okresem ochronnym trwającym od listopada do kwietnia, kiedy to nie można przeprowadzić eksmisji. Nie ma też w tym przypadku znaczenia wiek najemcy czy ciąża.

Aby zawrzeć umowę najmu okazjonalnego należy spełnić kilka warunków

– zawrzeć umowę najmu okazjonalnego w formie pisemnej
– pozyskać oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu do opuszczenia mieszkania zgodnie z umową najmu we wskazanym terminie
– podać adres lokalu mieszkalnego do którego wyprowadzi się najemca w razie problemów oraz uzyskać zgodę właściciela tego lokalu na przyjęcie najemcy

Właściciel mieszkania powinien też zgłosić fakt zawarcia umowy najmu okazjonalnego w ciągu 14 dni od rozpoczęcia najmu w właściwym urzędzie skarbowym.

Co zrobić w przypadku problemów z najemcą

Jeżeli lokator nie chce opuścić wynajmowanego mieszkania należy mu wręczyć pisemne wezwanie do opuszczenia lokalu ze wskazaniem terminu na opuszczenie nie dłuższego niż 7 dni od doręczenia. Następnie w sądzie należy złożyć wniosek o nadanie aktowi notarialnemu w którym najemca poddaje się egzekucji klauzuli wykonalności. Klauzula wykonalności zastępuje wyrok sądu.

Jak przekonać najemcę do umowy najmu okazjonalnego

W praktyce właściciele mieszkań rzadko korzystają z tej formy umowy z obawy przed wystraszeniem potencjalnego najemcy. Najczęściej nawet nie podejmują próby zaproponowania najemcy takiej umowy. Warto tymczasem o tym rozmawiać i wyjaśnić jaki jest cel umowy najmu okazjonalnego, że lokal który powinien najemca wskazać może należeć do kogoś z rodziny a akt notarialny może oznaczać po prostu inne miejsce w którym podpisujemy umowę. Polecam pokrycie przez wynajmującego kosztów aktu, które często oscylują w granicach 300 zł. To niewielka kwota dająca znaczny wzrost poczucia bezpieczeństwa. Można też zasugerować najemcy, że najem okazjonalny jest zwyczajnie chęcią zabezpieczenia się właściciela mieszkania przed sytuacją, która w jego przypadku (najemcy) na pewno się nie wydarzy. Można też skorzystać z okazji i podczas negocjacji wysokości czynszu, godząc się na niższą kwotę poinformować najemcę, że umowa będzie umową najmu okazjonalnego.

Znamy również inne metody jak zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami z najemcą. Chcesz inwestować w mieszkania na wynajem – skontaktuj się z nami.

Sprawdź nieruchomości na wynajem w naszej ofercie: oferta nieruchomości na wynajem i na sprzedaż

Chcemy aby korzystanie z naszej strony internetowej było dla Ciebie komfortowe. Aby to zrobić staramy się dopasowywać treści oraz reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Staje się to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych. Przez dalsze aktywne korzystanie ze naszej strony, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgodę. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
Rozumiem