fbpx
Powrót

Ceny mieszkań do wynajęcia na polskim rynku po roku pandemii

Ostatni rok zaskoczył nas wszystkich i nie ma w zasadzie takiej sfery życia, która nie uległaby zmianie z powodu pojawienia się COVID-19. Sytuacja wpłynęła także na rynek nieruchomości, w tym na wynajem mieszkań. Jak wygląda rzeczywistość rok po pandemii w największych miastach w Polsce?

Zwiększona podaż mieszkań do wynajęcia na początku 2021 roku

W lutym tego roku podaż na rynku mieszkań na wynajem była o blisko 13 proc. większa niż w ubiegłym. Do zwiększonej liczby nieruchomości do wynajęcia dostępnych w naszym kraju przyczyniła się niewątpliwie sytuacja pandemiczna. Wiele dużych miast opuścili studenci, przechodzący na nauczanie zdalne, z wynajmu rezygnowały także osoby, które straciły pracę, mogące pracować zdalnie czy cudzoziemcy.

Skutkiem wzrostu podaży i spadku popytu na rynku nieruchomości był spadek cen. Właściciele, którzy byli zmuszeni walczyć o lokatorów, wykorzystywali często właśnie konkurencję cenową. W efekcie stawki za wynajem spadły na początku tego roku o około 5 proc. w całej Polsce. Mimo wszystko nie jest to tak drastyczna zmiana, jakiej niektórzy się spodziewali.

Ceny wynajmu mieszkań w największych miastach w Polsce w 2020 i 2021 roku

To, jak dokładnie plasują się ceny w 16 miastach w Polsce, przedstawili w swoim raporcie, przygotowanym dla Business Insider Polska, eksperci portalu Gratka.pl. Jak wygląda obecnie sytuacja na rynku w porównaniu z poprzednim rokiem?

Od lat w sektorze nieruchomości najdroższym miastem w Polsce pozostaje Warszawa. Wynajęcie kawalerki w stolicy w kwietniu 2020 r. kosztowało średnio 2050 zł, dla porównania w lutym tego roku było to 1900 zł. Analogicznie cena dwóch pokoi wynosiła 2800 zł i 2400 zł, a trzech 3500 zł i 3300 zł. Z zestawienia wynika, że najdroższymi miastami w Polsce, tuż po Warszawie, były na początku roku Wrocław, Gdańsk i Kraków. Z kolei najtańsze mieszkania na wynajem można było znaleźć w Kielcach, Białymstoku, Bydgoszczy oraz Olsztynie.

Jeśli chodzi o powierzchnię Polacy najchętniej wynajmują teraz nieruchomości, których metraż waha się pomiędzy 35 a 50 m², tuż za nimi są kawalerki.². Liczba osób poszukujących największych lokali w porównaniu do zeszłego roku rośnie, dlatego w przypadku tych mieszkań ceny najmu pozostają stabilne.

Na luty br. średnie ceny lokali w największych polskich miastach plasowały się następująco:

mieszkanie do 30 m² mieszkanie
o powierzchni 50-70 m²
Warszawa 1900 zł 3300 zł
Kraków 1350 zł 2400 zł
Łódź 1050 zł 2050 zł
Wrocław 1700 zł 2700 zł
Poznań 1250 zł 2200 zł
Gdańsk 1500 zł 2400 zł
Szczecin 1000 zł 1700 zł
Bydgoszcz 850 zł 1650 zł
Lublin 1200 zł 2000 zł
Białystok 950 zł 1550 zł

Ceny najmu spadły, podczas gdy ceny zakupu mieszkań wciąż rosną

Podczas gdy ceny najmu na początku roku spadły, stawki za nieruchomości na rynku wtórnym i pierwotnym wzrastają. Nowe mieszkania w styczniu wyceniano nawet o 3,5 proc. wyżej niż w grudniu 2020 r.

Inne czynniki, które mają wpływ na ceny wynajmu nieruchomości

Sytuacja pandemiczna wpłynęła w dużym stopniu na ceny wynajmu nieruchomości w ostatnim roku. Warto jednak mieć na uwadze, że stawki na rynku zależą od znacznie większej liczby czynników. Na to, jaką cenę trzeba zapłacić za wynajem mieszkania wpływa oczywiście miasto, w którym się znajduje, jego powierzchnia czy lokalizacja, ale także standard wykończenia lokalu, piętro, na którym się znajduje, liczba pokoi, a nawet ceny sąsiednich nieruchomości.

Jeśli szukasz nieruchomości do wynajęcia, skorzystaj z pomocy doświadczonego pośrednika. Skontaktuj się z nami, a my znajdziemy idealne mieszkanie dla Ciebie w najlepszej cenie.

źródła:
businessinsider.com.pl
bankier.pl

Chcemy aby korzystanie z naszej strony internetowej było dla Ciebie komfortowe. Aby to zrobić staramy się dopasowywać treści oraz reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Staje się to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych. Przez dalsze aktywne korzystanie ze naszej strony, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgodę. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
Rozumiem