fbpx
Powrót

Kredyt hipoteczny na zakup i remont mieszkania?

Chcesz kupić nieruchomość, która wymaga remontu i nie masz wystarczającej ilości środków? Możesz wnioskować w banku o kredyt hipoteczny na remont mieszkania i jego zakup. Banki często udzielają tego typu kredytów, pod warunkiem, że spełnisz odpowiednie wymagania. Jak uzyskać kredyt hipoteczny na mieszkanie i remont, jakie dokumenty należy złożyć i dlaczego warto?

Remont mieszkania – sfinansuj go kredytem hipotecznym!

Nie musisz brać kredytu gotówkowego na remont mieszkania – banki uważają remont za cel mieszkaniowy, dlatego dają jeden kredyt na zakup i remont domu. W jaki sposób? Do wartości mieszkania w stanie, w którym go kupujesz, dodawany jest wzrost jego wartości, który nastąpi po remoncie. Warto jednak pamiętać, że bank nie sfinansuje wszystkich poniesionych kosztów, jeśli wybierzemy bardzo drogie materiały, ponieważ bierze pod uwagę przeciętny, rynkowy wzrost wartości mieszkania.

Dlaczego warto postawić na kredyt hipoteczny na remont nieruchomości?

Zazwyczaj bierzemy kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości – domu czy mieszkania – a na remont zbieramy środki własne lub decydujemy się na kredyt gotówkowy. Okazuje się jednak, że kredyt hipoteczny na remont mieszkania może być bardziej opłacalny od gotówkowego. Dlaczego? Ponieważ:

 • możemy wynegocjować niższe oprocentowanie (nawet o 6 punktów procentowych),
 • będziemy spłacać taki kredyt przez znacznie dłuższy czas (np. 30 lat), dzięki czemu koszty raty będą mniej obciążać domowy budżet,
 • jesteśmy w stanie uzyskać więcej środków i szybciej zaadaptować mieszkanie lub dom do naszych potrzeb,
 • własne środki przeznaczamy nie na remont, a na wkład własny, obniżając w ten sposób koszty kredytu.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że decydując się na hipoteczny kredyt na mieszkanie i remont, musimy się liczyć z obowiązkiem posiadania wyższego wkładu własnego, ponieważ banki wymagają od nas dysponowania środkami w wysokości 20% ceny zakupu mieszkania oraz 20% kosztów remontu. Co więcej, kredyt hipoteczny na mieszkanie i remont umożliwia sfinansowanie jedynie stałych elementów mieszkania, czyli tych, które faktycznie zwiększają wartość nieruchomości. W ten sposób można pozyskać środki na:

 • remont instalacji,
 • zakup armatury łazienkowej, szaf wnękowych i sprzętów AGD, ale tylko do zabudowy,
 • położenie podłóg,
 • zakup materiałów budowlanych.

Kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania, połączony z ich zakupem, nie umożliwia m.in. sfinansowania kosztów mebli czy sprzętu RTV, czyli tych elementów mieszkania, które możemy zabrać przy ewentualnej przeprowadzce.

Kredyt hipoteczny na mieszkanie i remont – wymagane dokumenty

Decydując się na kredyt hipoteczny na zakup i remont domu lub mieszkania, nie można zapominać o tym, że procedura będzie dłuższa i bardziej skomplikowana niż wówczas, gdy zaciągamy kredyt gotówkowy. By sfinalizować remont domu poprzez kredyt hipoteczny z remontem, potrzebujemy:

 • dokumentu ze zdjęciem, aktu własności nieruchomości i wpisu do hipoteki,
 • wyceny nieruchomości,
 • kosztorysu prac remontowych,
 • faktur i zdjęć potwierdzających wykonanie prac (do rozliczenia się z bankiem na finalnym etapie).

W kosztorysie nie trzeba szczegółowo opisywać wydatków – banku nie interesuje rodzaj okładziny na podłodze, istotny jest dla niego koszt jej wykonania. Pieniądze na remont zostaną wypłacone na Twoje konto. Czasem zdarza się, że środki na remont otrzymasz w kilku transzach.

Kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania – kiedy naprawdę warto?

Jeśli chcesz mieć możliwość spłacania kredytu przez dłuższy czas, a ponadto potrzebujesz większej kwoty na remont domu (np. 60 tysięcy lub więcej), to kredyt hipoteczny na zakup i remont mieszkania lub domu jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Większa ilość formalności jest rekompensowana przez niższe koszty kredytu. Taka forma finansowania sprawdzi się wówczas, gdy kupujesz luksusowe nieruchomości, położone w atrakcyjnych dzielnicach, które chcesz dodatkowo wyremontować, by zwiększyć ich wartość.

Chcemy aby korzystanie z naszej strony internetowej było dla Ciebie komfortowe. Aby to zrobić staramy się dopasowywać treści oraz reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Staje się to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych. Przez dalsze aktywne korzystanie ze naszej strony, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgodę. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
Rozumiem