fbpx
Powrót

Za nami kolejna Noc Muzeów w Warszawie i w Polsce

Po raz kolejny galerie i muzea zostały udostępnione zwiedzającym nocą. W to wyjątkowe święto sztuki, w którym uczestniczy cała Europa, zgromadzone w instytucjach dzieła najwybitniejszych artystów można podziwiać nieodpłatnie lub za symboliczne kwoty.

Inicjatywę tę zapoczątkowali w 1997 roku w Berlinie, dziś bierze w niej udział ponad 120 europejskich miast. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowało poznańskie Muzeum Narodowe w 2003 roku. W tym roku w Polsce w imprezie wzięło udział 262 instytucji. Wśród najważniejszych wydarzeń w kraju znalazł się debiut Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w tym wyjątkowym święcie, które przed niektórymi muzeami wystawiło ekrany projekcyjne, by prezentować wybrane fragmenty Państwowej Kroniki Filmowej, ukazujące Warszawę w czasach transformacji.

Warszawa zaoferowała wiele niekonwencjonalnych atrakcji. Obok typowo kulturalnych inicjatyw, jak co roku pojawiły się także niestandardowe formy prezentacji. Przykładem może być Fabryka Czekolady E. Wedla, która zaprosiła do podejrzenia procesu powstawania czekoladowego rękodzieła oraz do zwiedzania historycznego gabinetu Jana Wedla. Poza tym swoje podwoje przed warszawiakami otworzyły Muzeum Neonów, Muzeum Polskiej Wódki, Muzeum PRL-u, Centrum Nauki Kopernik, a także oczekiwany przez wielu, ponownie otwarty Zodiak – Warszawski Pawilon Architektury.

PAN Biblioteka Gdańska zorganizowała prezentację starodruków, dla której pretekstem jest 500. rocznica śmierci Leonarda da Vinci. Najstarszym pokazywanym dziełem była „Physica” Hildegardy z Bingen, z 1533 r. Z kolei Muzeum Narodowe we Wrocławiu skupiło się na tematach dalekowschodnich, pokazując wystawę „Tajemnice Orientu opowiedziane nocą”.

Imprezy organizowane w Noc Muzeów przyciągają co roku coraz więcej odbiorców. To dowód na to, że Polacy stają coraz bardziej wrażliwi na piękno i chętni do poznawania tego, co uznane za wyjątkowe we współczesnym świecie.

Chcemy aby korzystanie z naszej strony internetowej było dla Ciebie komfortowe. Aby to zrobić staramy się dopasowywać treści oraz reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Staje się to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych. Przez dalsze aktywne korzystanie ze naszej strony, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgodę. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
Rozumiem