fbpx
Powrót

Dom na przedmieściach czy apartament w mieście – co lepsze?

Szukając swoich wymarzonych czterech ścian, warto skorzystać z usług, jakie oferuje agencja nieruchomości. Przed pierwszą wizytą, trzeba się jednak zastanowić, czego tak naprawdę potrzebujemy. Każdy z nas ma inne priorytety dotyczące idealnego miejsca zamieszkania, dlatego ważne jest, aby na spokojnie zweryfikować dostępne opcje i podjąć pierwszą kluczową decyzję – pragniemy ciszy i spokoju w domu na przedmieściach, czy wygody i dobrej komunikacji, jaką oferuje apartament w centrum?

Godziny szczytu

W starciu dom na przedmieściach kontra mieszkanie w centrum, należy wziąć pod uwagę komunikację. Te kilka kilometrów, które jesteśmy w stanie szybko i bezproblemowo pokonać samochodem, dojeżdżając z obrzeży miasta, może zmienić się w kilkadziesiąt minut, a nawet kilka godzin, jeśli mówimy o przemieszczaniu się w godzinach szczytu. W przypadku apartamentu w centrum, podróż tramwajem, metrem, czy autobusem zajmie nam zdecydowanie mniej czasu i wbrew pozorom będzie dużo wygodniejsza i mniej stresująca.

Dostęp do ogrodu

Niektórzy nie wyobrażają sobie ciepłego, letniego poranka bez filiżanki kawy na tarasie, w otoczeniu zieleni, natomiast znajdą się też tacy, dla których ogród to tylko kolejna porcja nużących obowiązków – koszenia trawy, pielenia grządek i konserwacji dodatkowego zestawu mebli. Dobrze zaaranżowany balkon, czy bliskość parku lub zielonej przestrzeni wspólnej może wynagrodzić brak własnego podwórka.

Remonty i większe naprawy

W miejskich blokach, często funkcjonuje tak zwany fundusz remontowy. Składają się na niego wszyscy lokatorzy danego kompleksu mieszkaniowego i to właśnie z tej puli przeznaczane są pieniądze na remont dachu, odmalowanie poręczy na schodach, czy wyczyszczenie elewacji. W przypadku własnego domu na przedmieściach na taki fundusz składamy się tylko my, ale mamy w tym temacie dużo większą swobodę.  To od nas zależy, jaki kolor farby, czy jaki typ kostki brukowej wybierzemy.

Odporność na hałas

Nie jest tajemnicą, że mieszkając w apartamencie w centrum miasta, będziemy dużo bardziej narażeni na dźwięki ruchu ulicznego, czy nocnych atrakcji, charakterystycznych dla dużego miasta. Dom na przedmieściach w teorii zapewni nam więcej spokoju, wszystko jednak zależy od lokalizacji, w końcu dobrze zaprojektowany kompleks mieszkaniowy, może być zdecydowanie bardziej zaciszny, niż dom, w sąsiedztwie którego znajduje się prężnie działające gospodarstwo.

Integracja sąsiedzka

O ile nie znamy dobrze okolicy, w której zamierzamy kupić dom, czy mieszkanie, o tym jakich mamy sąsiadów dowiemy się raczej już po wprowadzeniu się. Zawsze może znaleźć się osoba, która nie przywiązuje dużej wagi do bezkonfliktowego funkcjonowania w społeczeństwie i będzie uprzykrzać nam życie, niezależnie od tego, czy zamieszkamy w luksusowym apartamentowcu, czy najpiękniejszej podmiejskiej willi.

Metraż kontra cena

Apartament w centrum wyjdzie nas dużo drożej, a im lepsza dzielnica i nowsze budownictwo, tym koszty mieszkań wzrastają. Decydując się na tę opcję, należy wziąć to pod uwagę, a do samego kosztu nieruchomości doliczyć również czynsz i inne comiesięczne opłaty, których nie doświadczymy w przypadku  podmiejskiej willi.

Z myślą o najmłodszych

Szukając miejsca do zamieszkania dla całej rodziny, warto również pomyśleć o jej najmłodszych członkach. Nie chodzi tu jedynie o bliskość przedszkola, czy szkoły, ale również kwestie bezpieczeństwa, czy integracji z pociechami sąsiadów. W miastach, coraz częściej pojawiają się place zabaw, na których dzieci z okolicznych bloków mogą zawiązać przyjaźnie, co niestety nie jest aż tak powszechne na przedmieściach. 

Odrobina prywatności

Projektanci nowoczesnych kompleksów mieszkaniowych zwracają dużo większą uwagę na kwestie prywatności, niż miało to miejsce kilka dekad temu. Luksusowe apartamenty w centrum miasta są dobrze wyciszone i gwarantują większą swobodę. Podmiejski dom wolnostojący, nadal jednak będzie bardziej komfortowy oraz zapewni nam więcej spokoju i odosobnienia. 

Wybór odpowiedniego typu mieszkania zależy więc w dużym stopniu od naszych osobistych preferencji i nie da się jednoznacznie określić, czy lepszy jest dom na przedmieściach, czy apartament w centrum miasta. W każdym typie budownictwa da się znaleźć naprawdę luksusowe nieruchomości, które spełnią nasze oczekiwania, a w przypadku ich sfinansowania, warto sięgnąć po profesjonalne doradztwo kredytowe ds. nieruchomości.

Chcemy aby korzystanie z naszej strony internetowej było dla Ciebie komfortowe. Aby to zrobić staramy się dopasowywać treści oraz reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Staje się to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych. Przez dalsze aktywne korzystanie ze naszej strony, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgodę. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
Rozumiem