fbpx
Powrót

Dom na sprzedaż Jabłoń

7 900 000 zł

1 975 zł/m²

  • Metraż: 4 000 m²
  • Pow. działki: 156 710 m²
  • Liczba pokoi: 55
  • Rok budowy: 1904
Schowek PDF Drukuj

REZERWACJA

Pałac Zamoyskich w Jabłoniu (województwo lubelskie, powiat parczewski) w opinii historyków sztuki jest jednym z trzech najpiękniejszych pałaców neogotyckich położonych na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej, pochodzących z początków dwudziestego wieku.
 
Projekt pałacu powstał prawdopodobnie w wiedeńskiej pracowni projektowej Fellner & Helmer. Pałac został wybudowany w latach 1904–1905 przez hrabiego Tomasza Zamoyskiego, a następnie odziedziczony przez jego syna – wybitnego polskiego rzeźbiarza Augusta Zamoyskiego (jego pierwsze prace powstawały w ogrodzie zimowym należącym do pałacu).
 
Zespół pałacowy tworzą: 
– zabytkowa brama wjazdowa z kordegardą (stróżówką)
– neogotycki pałac (4500 m²) otoczony parkiem i łąkami (111 191 m²)
– internat (936 m²) położony na działce o powierzchni 2817 m²
– stajnie (2000 m²) na terenie zielonym (30 796 m²)
– suszarnie (2500 m²) położone na działce o powierzchni (11 906 m²)
– ogród zimowy z zachowanymi dekoracjami sztukatorskimi
– prywatna kaplica rodziny Zamoyskich z odnowionymi witrażami
 
Rezydencja nawiązuje stylem do angielskiej architektury przełomu późnego gotyku i początków renesansu (XVI w). To dwukondygnacyjny budynek z mieszkalnym poddaszem (trzecia kondygnacja) zbudowany na planie wydłużonego prostokąta z reprezentacyjną, robiącą niesamowite wrażenie klatką schodową, imponującymi elementami drewnianymi oraz bogatą sztukaterią sufitową i przysufitową. Na tyłach pałacu znajduje się wyjście na taras oraz schody do ogrodu. 
Elementy zabytkowe pałacu zostały w znakomitej większości odrestaurowane przez obecnych właścicieli. Zarówno pokrycie dachu, elewacja, jak i wszystkie elementy miedziane odnowiono w ostatnich latach.
Pałac jest na tyle obszerny, by pomieścić 30 apartamentów. Położony po lewej stronie pałacu budynek internatu można zaadaptować na kolejne skrzydło i stworzyć w nim około 25 pokoi.
Zespół pałacowy idealnie nadaje się na prywatną rezydencję, hotel, SPA czy ośrodek konferencyjny.
 
Pałac jest położony jest 170 km od centrum Warszawy, 75 km od Lublina i 195 km od Janowa. Najbliższe lotnisko znajduje się w Lublinie, dojazd z lotniska zajmuje około godziny.

Chcemy aby korzystanie z naszej strony internetowej było dla Ciebie komfortowe. Aby to zrobić staramy się dopasowywać treści oraz reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Staje się to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych. Przez dalsze aktywne korzystanie ze naszej strony, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgodę. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
Rozumiem